Досьє
2 жовтня 2019
Формула Штайнмайєра
Формула Штайнмайєра

Формула Штайнмайєра — це запропонований німецьким політиком Франком-Вальтером Штайнмаєром метод імплементації Комплексу заходів щодо виконання Мінського протоколу.

Метод передбачає врегулювання конфлікту на Донбасі шляхом надання спочатку тимчасового особливого статусу окремим територіям Донбасу, а потім — надання постійного особливого статусу цим територіям (після доповіді представників ОБСЄ за підсумками виборів на непідконтрольній Україні території).

Проте існують суперечності стосовно цієї "формули". Зокрема, ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що між Україною і Росією існують розбіжності щодо розуміння змісту "Формули Штайнмайєра".

Втім міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що розбіжності між Україною та Росією щодо змісту на офіційному рівні відсутні, але домовленості дипломатів не містять жодних пунктів, які стосуються термінів і подробиць проведення виборів у зоні конфлікту.

Ряд ЗМІ стверджує що формули, як такої, немає на папері, та окремі її положення інтерпретуються по різному. Зокрема:

1. Україна проводить вибори в ОРДЛО без роззброєння бойовиків, відведення російських військ та контролю над кордоном.
2. Після проведення виборів Україна надає політичну та економічну автономію ОРДЛО строком на 5 років.
3. Україна оголошує повну амністію всім бойовикам.
4. Бойовики отримують статус «народної міліції», керують власними силовими відомствами, під час виборів не складають зброї.

 

Вперше остаточний текст "модифікованої формули Штайнмаєра" у редакції, прийнятній як для Києва, так і для Москви оприлюднив глава МЗС Вадим Пристайко в інтерв’ю виданню Європейська правда.

Отже, формула регулює, коли має запрацювати закон про особливий статус ОРДЛО, і звучить вона наступним чином:

"Закон набуває чинності о 20:00 за місцевим часом в день голосування на позачергових місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей, які призначені та проведені відповідно до Конституції України та спеціальним законом України, що регулює проведення місцевих виборів у згаданих районах. Він діятиме на тимчасовій основі до дня публікації остаточних висновків місією БДІПЛ ОБСЄ по спостереженню за виборами, на основі усталеної практики БДІПЛ ОБСЄ, про відповідність у цілому позачергових місцевих виборів стандартам ОБСЄ та міжнародним стандартам демократичних виборів, а також українському законодавству і в якому міститься відповідь на питання, погоджене у Нормандському форматі, схвалене у Тристоронній контактній групі та направлене Україною у її листі-запрошенні та Головуванням ОБСЄ Директору БДІПЛ.

Цей Закон продовжує діяти на постійній основі у разі, якщо в остаточному звіті БДІПЛ ОБСЄ відповідно до усталеної практики дійде висновку про те, що позачергові місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей були проведені в цілому відповідно до стандартів ОБСЄ та українського законодавства, відповідаючи на питання, погоджене у Нормандському форматі, схвалене у Тристоронній контактній групі та направлене Україною у  її листі-запрошенні і Головуванням ОБСЄ Директору БДІПЛ".

 

Новина про те, що 1 жовтня Україна погодилася на "формулу Штайнмаєра" щодо виборів на окупованому Донбасі, спричинила "вибух" у суспільстві та в інформаційному просторі. Зокрема, багато хто сприйняв цю новину, як капітуляцію України перед РФ попри те, що президент Володимир Зеленський на екстрено скликаному брифінгу запевнив, що "виборів під дулами кулеметів не буде і не може бути". Проте президент на брифінгу лише підтвердив погодження "формули", але не оприлюднив узгоджений державою текст.

 

Своєю чергою, ватажки самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" Денис Пушилін та Леонід Пасічник 2 жовтня оприлюднили спільну заяву, у якій наголосили, що "українська сторона визнала право народу Донбасу на самовизначення, підписавши на переговорах в Мінську "формулу Штайнмайера".

"Україна вчора завдяки Росії, Німеччини і Франції підписала, нарешті, "формулу Штайнмайера", яка гарантуватиме Донбасу особливий статус. Таким чином вона визнає особливе право народу Донбасу на самостійне визначення своєї долі. Ми самі будемо вирішувати, якою мовою говорити, якою буде наша економіка, як буде формуватися наша судова система, як буде захищати наших громадян наша народна міліція і як ми будемо інтегруватися з Росією. Це наша справа, наша мета», - йдеться в спільній заяві ватажків самопроголошенних республік.

Крім того, Пушилін і Пасічник підкреслили, що "ніякого контролю над кордоном київська влада не отримає" та закликали Зеленського вести з ними прямий діалог, якщо він "хоче добитися мирного співіснування з ДНР і ЛНР".