Досьє
12 травня 2016
Загорій Гліб Володимирович
Загорій Гліб Володимирович

Народний депутат України VIII скликання. Бізнесмен, разом з батьком є співласником ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

Місце народження, освіта

Народився  21 серпня 1976 року у Вологді. Батько - Володимир Загорій, уродженець міста Лубни Полтавської області, мати - Загорій Людмила. Батьки Гліба познайомилися і одружилися під час навчання в Ленінградському хіміко-фармацевтичному інституті. За освітою фармацевти. Після закінчення інституту отримали направлення на роботу до Вологди. У 1977 році сім'я повернулася на Полтавщину. Згодом родина переїхала до Києва.

Гліб навчався у київський середній загальноосвітній школі, яку закінчив у 1993 році із золотою медаллю.

У 1998 році закінчив Київський державний економічний університет (нині - Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана) за спеціальністю «Міжнародна економіка», здобув кваліфікацію магістра з управління міжнародним бізнесом.

У 1996-2000 роках навчався у Національній фармацевтичній академії України (м. Харків) за спеціальністю «Технологія фармацевтичних препаратів», отримав диплом інженера-технолога.

Закінчив аспірантуру. Доктор наук.

Кар’єра

З 2000 року - начальник відділу маркетингових досліджень АТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

У 2000-2001 роках - начальник відділу маркетингу і логістики ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

У 2001-2009 роках - головний координатор з питань загальної політики та стратегії ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

З 2009 року - генеральний директор ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

З 2014 року – народний депутат України VIII скликання від Партії «Блок Петра Порошенка», №52 у списку. Член фракції Партії «Блок Петра Порошенка». Член Комітету у справах ветеранів та інвалідів.

Декларація про доходи

Згідно з декларацією, у 2014 році Гліб Загорій отримав дохід у розмірі 26 млн 588 тис. 125 грн, з яких 24 млн 149 тис. грн - дохід від відчуження рухомого та нерухомого майна; 1 млн 386 тис. 939 грн -  авторська винагорода, інші доходи, від реалізації майнових прав інтелектуальної власності; 1 млн 24 тис. 726 грн – заробітна плата; решта - дохід від викладацької, наукової діяльності та дивіденди, проценти. Дохід членів сім’ї Загорія в зазначеному році склав 121 тис. 520 грн.

У розділі декларації "Відомості про майно" Загорій вказав 3 земельні ділянки (13 074, 40 778 і 35 820 кв. м), житловий будинок (1123,7 кв. м), квартиру (311,30 кв. м) та інше нерухоме майно (540 кв. м), а також майно, що належить родині: 3 земельні ділянки (1 000, 45420 і 47 628,9 кв. м), житловий будинок (416,9 кв. м), 3 квартири (570, 134 і 162 кв. м). Були зазначені 3 автівки декаранта: Volkswagen Multivan (2012 року випуску), Mitsubishi Lancer evo (2005 року випуску), Mitsubishi Lancer 2 (2000 року випуску) і Range Rover (2013 року випуску), що належить його сім'ї.

В декларації зазначалась наявність цінних паперів номінальною вартістю 8 млн 952 тис. 540 грн і загальної суми внесків до статутного капіталу у розмірі 3 млн 678 тис. 779 грн.

Згідно з декларацією за 2015 рік, Гліб Загорій отримав дохід у розмірі 39 млн 662 тис. 72 грн, з яких 39 млн 335 тис. 932 грн - авторська винагорода, інші доходи, від реалізації майнових прав інтелектуальної власності; 78 тис. 864 грн -  заробітна плата; 39 тис. 767 грн - дохід від викладацької, наукової діяльності, інструкторської та суддівської практики із спорту (Київський національний університет технологій та дизайну, Національна медична академія післядипломної освіти ім. Шупика, ДУ "Управління збірних команд та забезпечення спортивних заходів "Укрспортзабезпечення"); 79 тис. 500 грн - дарунки, призи, виграші.

У декларації зазначено, що Гліб Загорій має одну земельну ділянку площею 40 778 кв. м (оренда чи на інше право користування), на яку було витрачено 11 тис. 490 грн; дві квартири площею 267 і 311,30 кв. м (оренда чи на інше право користування), на які витрачено 235,9 тис. грн та інше нерухоме майно 540 і 84,74 кв. м (оренда чи на інше право користування), на яке витрачено 113 тис. 251 грн. Члени родини Загорія мають одну квартиру (264,60 кв. м). 

Вказано, що Гліб Загорій має два автомобілі: Tesla SP85D (електричний) і Volkswagen Multivan. Члени його родини не мають власних засобів пересування.

В декларації за 2015 рік вказано суми вкладів на рахунках у банках, з яких у звітному році було вкладено 33 млн 279 тис. 950 тис. грн. Також зазначено наявність цінних паперів ПАТ "ФАРМАК" (на суму 23 тис. 900 грн), ПрАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" (на суму 8 млн 928 тис. 640 грн) і внески до статутних капіталів  ТОВ "Оптова компанія "Дарниця" (3 млн 600 тис. грн); ТОВ "Агрофірма насіння" (5 тис. 829 грн); ТОВ "Жовтень-ФАРМ" (2 950 грн); ТОВ "Редакція газети "Ваше здоров'я" (70 тис. грн).

Бізнес, статки

Фармацевтична компанія «Дарниця», яка є однією з компаній-лідерів українського фармацевтичного ринку належить Глібу і Володимиру Загоріям.

У 1988 році Володимир Антонович Загорій, батько Гліба, влаштувався на київське хіміко-фармацевтичне об'єднання «Дарниця» головним інженером. З 1993 року очолив підприємство. За однією із версій, протекцію йому надавав тодішній міністр охорони здоров'я, відомий хірург-онколог Юрій Спіженко. Обіймаючи посаду генерального директора «Дарниця» Загорій запропонував програму приватизації.

У 1994 році було зареєстровано ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця». За даними Forbes, контрольний пакет Загорії зібрали вже у 1995 році. Потім свою частку нарощували шляхом додаткових емісій акцій, розмиваючи частки міноритарних акціонерів.

У 2009 році посаду генерального директора ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» посів Гліб Загорій, а його батько очолив наглядову раду підприємства.

У 2010 році у рейтингу «200 найбагатших людей України», складеному виданням «Фокус», Володимир і Гліб Загорії посіли 58 місце, їх статок був оцінений у $ 199,2 млн. У 2013 році в цьому ж рейтингу Загорії посіли 116 місце зі статком $ 101,4 млн.

Родина

Гліб Загорій одружений. Дружина - Ольга Володимирівна. Діти: син Данило і доньки Стефанія і Варвара.

Батько - Володимир Загорій, голова наглядової ради ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

Компромат

Як зазначали ЗМІ, Гліб Загорій як «замовник» фігурував у кримінальній справі про замах на вбивство конкурента - гендиректора компанії «Фармак» Філю Жебрівську в 2009 році. Справу не було розкрито. За поширеними у ЗМІ чутками, її було закрито завдяки втручанню Валентини Матвієнко, на той час спікера верхньої палати Держдуми РФ, яка не лише має родинні зв’язки із Загоріями, але й, за припущенням, володіє часткою бізнесу родини. Зазначалось, що додаткову тінь на Згорія кидає його зв'язок з Віктором Зубрицьким, довіреною особою екс-міністра Олександра Захарченко (у минулому менеджер, «смотрящий» на «каналі 112»), якого також називають одним із головних координаторів «тітушек» під час Революції гідності. Як писала «Українська правда», Гліб Загорій був причетний до викрадення активістів Майдану Ігоря Луценка і Юрія Вербицького, який в результаті трагічно загинув, і до їх утримання. На території фармацевтичної фірми «Дарниця» навіть проводилися слідчі дії.

Зазначається, що Гліб Загорій, як власник одного з найбільших виробників медичних засобів в Україні, компанії «Дарниця», намагається зробити зі своєї фармкомпанії монополіста. І в цьому не останню роль відіграє політика. Як повідомляли ЗМІ, фірма «Дарниця» активно втручається в політику держави шляхом підкупу чиновників, займається лобіюванням власних бізнес-інтересів у владі, веде боротьбу з конкурентами, як наприклад з Борщагівським ХФЗ, потроху скуповуючи їх акції. Повідомлялось, що «Дарниця» фактично контролює відомство з охорони здоров'я, розставляючи на ключові посади своїх людей.

За даними ЗМІ, Олексій Соловйов, голова Державного експертного центру у 2011-2014 роках, був ставлеником Загорія за часів Миколи Азарова. Крім цього він був помічником колишнього «регіонала», а тепер депутата від «Опозиційного блоку» Тетяни Бахтєєвої. Соловйов неодноразово був замішаний в корупційних скандалах, а Держлікслужба, свого часу очолювана ним, неодноразово забороняла фармацевтичним компаніям (конкурентам Фармацевтичної фірми «Дарниця») виробництво і реалізацію лікарських препаратів-аналогів.

Як неодноразово писали ЗМІ, призначення Олександри Павленко на посаду заступника міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі відбулося завдяки Гліба Загорія. Відзначалось, що цю посаду було запропоновано саме Загорію. Відомо, що Олександра Павленко, юрист за освітою, свого часу займалася юридичним супроводом «Дарниці» і захищала Загорія в суді у справі про замах на Жебрівську. Крім цього Павленко захищала інтереси російської авіакомпанії «Сибір» у справі про нібито збитий українцями російський літак ТУ-154 над Чорним морем і наполягала на стягнення з української сторони понад 15 млн. В цілому, як зазначають ЗМІ, Олександра Павленко ще за часів Януковича була поставлена в міністерство «смотрящим» від клану власників фірми «Дарниця» батька і сина Загоріїв.

Одна зі структур, яка приймає рішення щодо допуску ліків на український ринок - Державний експертний центр МОЗ. У серпні 2015 року конкурс на заміщення посади керівника даної організації виграв Іван Бавикін. Крім того, що він - людина Гліба Загорія, на нього, як писала "КиевПравда", двічі відкривали кримінальну справу. Бавикін має досвід роботи в структурі Державної служби з лікарських засобів, в останні роки значився у Держлікслужбі позаштатним радником. Зазначалось, що він зумів зберегти вплив і зв'язки в фармацевтичних і міністерських колах. Після обрання Гліба Загорія народним депутатом у 2014 році Іван Бавикін працював його помічником. Зазначалось, що призначення Бавикіна на посаду голови Державний експертний центр МОЗ викликало бурхливу негативну реакцію. Адже це дало можливість людині, яка працювала помічником одного з найбільших гігантів на ринку фармацевтики, приймати рішення, які препарати допускати на український ринок, які ні, не пускаючи, зокрема, на ринок продукти-конкуренти, а також отримати доступ до інформації про інноваційні препарати і їх випробуваннях.

У Верховній Раді Гліб Загорій входить до складу Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції і людей з інвалідністю. Зазначається, що він лобіює свої фармацевтичні бізнес-інтереси в питаннях забезпечення цих категорій населення, а через свого колегу з БПП Олександра Третьякова, який очолює комітет, Загорій нібито має відношення до схем з нелегального видобутку бурштину і до держлотереї.

Гліб Загорій і Олександр Третьяков, що входять до фракції БПП - бенефіціари руху «Ми - кияни». Відомо, що навесні 2015 року ця громадська організація активно заявила про себе, ніби готуючись до місцевих виборів восени. Проте в результаті організація не була перереєстрована у політичну партію і не брала участі у місцевих виборах-2015.

Загорія молодшого ЗМІ називають сірим кардиналом, який має великий вплив на МОЗ і зацікавлений в тому, щоб потрапити до Кабінету міністрів. За однією з версій, в цьому зацікавлений не тільки він, але й інші, зокрема, брати Фісталі і Тетяна Бахтєєва, щоб й надалі втілювати в життя різноманітні «схеми» заради монополій своїх компаній на ринку в ряді медичних «тем».

Проблемні зв’язки

Філя Жебрівська — співвласниця ПАТ «Фармак». Їй у 2010 році Загорій програв тяжбу відносно «Корвалолу».

Михайло Кіперман — член ФПГ «Приват». Намагався у 2007 році захопити компанію «Дарниця».

11.05.2016 р.