Досьє
11 грудня 2014
Ющенко Віктор Андрійович
Ющенко Віктор Андрійович

Український політик, Прем’єр-міністр України (1999 по 2001 рік), третій Президент України (2005-2010 рр.), лідер Помаранчевої революції.

Місце народження та освіта

Народився 23 лютого 1954 рокув селі Хоружівка в родині вчителів. Мати – викладач фізики та математики, батько викладав англійську мову.

В 1970 році поступив до тернопільський Фінансово-економічний інституту, який закінчив 1975 році. Отримав вищу освіту за спеціальністю «Бухгалтерський облік».  Кандидат економічних наук.

З 1975 по 1976 рік – проходив службу в Радянській армії в прикордонних військах на радянсько-турецькому кордоні.

Кар’єра

Працювати почав у 1975 році. Влаштувався на посаду помічника головного бухгалтера колгоспу «40-річчя Жовтня».

З 1976 по 1985 рік виконував обов'язки економіста та керував Ульянівським відділенням Держбанку СРСР.

У 1977 році вступає в КПРС.

 З 1985 по 1987 рік він працював заступник начальника відділу кредитування і фінансування сільського господарства Держбанку СРСР, переїхав до Києва.

У 1988-1990 рр. працював на посаді начальника планово-економічного управління Українського республіканського банку Агропромбанк СРСР, був заступником голови правління Агропромбанку.

З 1990 по1993 рік - заступник голови правління, перший заступник голови правління Акціонерного комерційного агропромислового банку України. Після того як  у 2001 році банк розорився, політичні опоненти Віктора Ющенко неодноразово звинувачували його у причетності до корупційних схем, що проводилися через банк.

У 1993-1999 рр. Віктор Андрійович стає головою правління, а з часом - головою Національного банку України. Під час перебування його на посаді голови НБУ було проведено ряд реформ: введена українська гривня, було введено електронну платіжну систему, міжнародні стандарти обліку та моніторингу банківської системи. У 1998 році Нацбанк увійшов до п'ятірки кращих Центробанків світу. Проте з цим періодом роботи також пов’язаний скандал. Ющенко було звинувачено в укладанні завідомо збиткової угоди з розміщення у швейцарському банку депозит із золотовалютного резерву України. За підрахунками прокуратури в результаті цих дій країні було завдано збитків у розмірі $ 5 млн. Всі, хто були причетні до цієї справи, заперечували звинувачення, називаючи їх політичним замовленням.

У грудні 1999 року, під час правління Президента Леоніда Кучми, призначений на пост Прем'єр-міністра України. У квітні 2001 року на фоні загострення політичних відносин та критики зі сторони Президента Віктор Ющенко був змушений піти у  відставку.

У 2001-2002 рр. очолює Україно-російський інститут менеджменту та бізнесу ім. Бориса Єльцина.

У 2002 році очоливши список блоку Наша Україна, проходить до парламенту та стає народним депутатом і головою блоку Наша Україна. Член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

У 2003-2005 рр. займав пости голови правління Всеукраїнської громадської організації Наша Україна та голови наглядової ради Міжнародного благодійного фонду Україна 3000.

У 2003 році ще до початку президентських виборчих перегонів Віктор Ющенко опинився в опозиції до діючої влади та починає активну діяльність, націлену на вищий пост в країні.

У березні 2004 року  Наша Україна і Блок Юлії Тимошенко підписують угоду про співпрацю під час виборів. Пізніше Ющенко офіційно заявляє про свій намір брати участь у президентських виборах, під час яких його основним конкурент стає Віктор Янукович, на той час глава Кабміну. На початку вересня 2004 року Ющенко з симптомами важкого отруєння потрапляє до клініки. Спричинений цими подіями скандал набуває розголосу як в країні, так і за її межами. Генпрокуратура і спецкомісія Верховної Ради починають розслідування отруєння Віктора Ющенка, проте точка в якому на даний момент не поставлена. Продовживши президентську кампанію, після першого туру виборів 31 жовтня Ющенко виходить у другий тур.

Листопада 2004 року – згідно оголошеним результатам другого туру виборів перемагає Віктор Янукович. Ющенко і його прихильники звинувачують опонентів у фальсифікації результатів виборів і звертаються до Верховного Суду. Починається Попомаранчева революція. 21 листопада на Майдані Незалежності у Києві розпочинається паралельний підрахунок голосів, а наступного дня – мітинг, до якого приєдналося до півмільйона людей. У наступні тижні хвиля протестів охоплює всю Україну. У грудні 2004 року оголошується про визнання результатів 2-го туру виборів сфальсифікованими, та проводяться повторне голосування, за результатами якого перемогу отримує Віктор Андрійович.

23 січня 2005 року відбулася інавгурація нового президента України (третього в новітній історії України).

У 2008 році Віктор Ющенко був обраний головою партії Народний союз Наша Україна (НСНУ).

У січні 2010 році бере участь у виборах в президенти України, набирає 5,45% голосів (п'яте місце).

16 лютого 2010 Ющенко підписав указ, яким призначив себе головою наглядової ради Національного культурно-мистецького та музейного комплексу Мистецький арсенал (Київ).

Сім'я

Одружений вдруге. Має п'ятьох дітей та онуків. Дружина - Катерина Ющенко (у дівоцтві - Чумаченко), голова наглядової ради міжнародного благодійного фонду "Україна 3000".

Нагороди, звання

Кавалер ордена "За заслуги" III ступеня. Нагороджений почесною відзнакою президента України та іншими. Має звання заслуженого економіста України. Академік Академії економічних наук України, академік Української академії економічної кібернетики.

Хобі

Живопис, бджільництво, гончарство, колекціонуванням предметів української старовини.