Досьє
5 листопада 2015
Вілкул Олександр Юрійович
Вілкул Олександр Юрійович

Народний депутат України  V-VI, VIII (з 2014 р.) скликання, Віце-прем’єр-міністр України (2012-2014 рр.), член Партії регіонів, один з лідерів «Опозиційного блоку».

Місце народження, освіта

Народився 24 травня 1974 року в м. Кривий Ріг.

У 1996 році закінчив Криворізький технічний університет за спеціальністю «Відкриті гірничі роботи».

Кар’єра

Трудовий шлях розпочав помічником машиніста екскаватора ВАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат», виконував обов’язки гірничого майстра.

У 1997-2001 роках працював начальником комерційно-фінансового управління, заступником генерального директора ВАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат». 

У 2001-2002 роках був заступником президента з економіки та зовнішньоекономічних зв’язків громадської організації «Академія гірничих наук України». 

У 2002-2003 роках —  заступник Голови правління "Південного гірничо-збагачувального комбінату" (ПівдГЗК).

У 2003-2004 роках — генеральний директор "Центрального гірничо-збагачувального комбінату" (ЦГЗК).

З 2003 року — член Партії регіонів.

З 2005 року — голова Криворізької міської організації Партії регіонів. У 2004 і 2006 роках очолював Криворізький виборчий штаб Партії регіонів.

У 2004-2006 роках — генеральний директор "Центрального гірничо-збагачувального комбінату" (ЦГЗК) "Північного гірничо-збагачувального комбінату" (ПівнГЗК). 

У 2006-2010 роках — почесний президент ЦГЗК і ПівнГЗК.

З 2006 року — народний депутат України V скликання від Партії регіонів. Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва. На момент виборів: директор гірничого дивізіону ВАТ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ».

У 2007-2012 роках — народний депутат України VI скликання від Партії регіонів. Заступник голови парламентського Комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва.

У 2007 році очолював виборчий штаб Партії регіонів, а в 2010 році — виборчий штаб кандидата в Президенти України Віктора Януковичав Дніпропетровській області. З 2010 року — голова Дніпропетровської обласної організації Партії регіонів.

З 2010 року — голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

З листопада 2010 року — депутат Дніпропетровської облради.

З грудня 2012 до 27 лютого 2014 року — Віце-прем’єр-міністр України.

У березні 2014 року обраний до складу президії політради Партії регіонів.

З липня 2014 року — голова громадської організації "ФОНД ОЛЕКСАНДРА ВІЛКУЛА "УКРАЇНСЬКА ПЕРСПЕКТИВА".

З 2014 року - народний депутат Верховної Ради України VIII скликання від ПП "Опозиційний блок". Член Комітету ВР з питань європейської інтеграції. Заступник голови депутатської фракції "Опозиційний блок".

Статки

Згідно з декларацією про доходи за 2014 рік, загальна сума доходів Олександра Вілкула склала 257 тис. 599 грн.

З усієї суми заробітна плата, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) декларанту відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору (крім виплат, зазначених у позиціях 7,8) 84 тис. 757 грн, вся інша сума (172 842 грн) - дивіденди, проценти.

Загальна сума доходів дружини і дочки Олександра Вілкула - 2 млн 896 тис. 40 грн. З цієї суми заробітна плата, інші виплати та винагороди, нараховані склала 584 тис. 651 грн, а дивіденди - 2 млн 311 тис. 389 грн.

Нардеп не володіє жодним майном, а квартира площею 62,5 кв. м зареєстрована на одного з членів його сім'ї.

Володіє Олександр Вілкул автомобілем Chevrolet 2008 року випуску. У інших членів його сім'ї - Volkswagen-Multivan 2011 випуску.

Сума коштів на рахунках у банках та інших фінансових установах у Олександра Вілкула склала 5 млн 7 тис. 121 грн, з них у 2014 році - 691 тис. 42 грн.

У членів сім'ї декларанта вклади в банках склали 50 млн 117 тис. 593 грн.

На утримання зазначеного майна нардеп витратив 17 тис. 350 грн, члени його сім'ї - 38 тис. 410 грн.

Сім’я

Одружений. Перебуває у другому шлюбі. З дружиною Оленою Анатоліївною (1978 р.н.) виховують дочку Марію 2008 р.н. 

У серпні 2015 року Олександр Вілкул в одному з інтерв'ю зазначив, що вивіз свою родину до Австрії. "Так, це не так шикарно, як Лондон, в якому живе сім’я того ж Філатова або син Корбана. Але я знаю, що там вони в безпеці", - зазначив політик.

Батько — Юрій Вілкул, мер Кривого Рогу з 31 жовтня 2010 року. У 2003-2006 роках — ректор Криворізького технічного університету. Із серпня 2006-го по червень 2010 року — голова Дніпропетровської облради V скликання.

Хобі

Як зазначено на офіційному сайті Олександра Вілкула, він є кандидатом у майстри спорту з шахів, з самбо. Захоплюється мотоциклами.

Компромат

Як зазначають ЗМІ, що Олександр Вілкул відомий тим, що «правильно» проводив освоєння бюджетних коштів, і вміло лобіював бізнес-інтереси, як Ріната Ахметова, так і власні, довгий час перебуваючи на керівній посаді ГЗК, зокрема, ЦГЗК і ПівнГЗК. 

За даними ЗМІ, під час перебування політика на посаді голови Дніпропетровської ОДА, а особливо на посаді віце-прем'єр-міністра України, мільярди дюбжетних коштів, які виділялися на численні проекти, зокрема, на ремонт доріг, і навіть Євробаскет-2015, який не відбувся в Україні, завдяки Вілкулу були використані за "цільовим призначенням" і осіли в кишенях "правильних" компаній.

Як зазначалось у ЗМІ, під час перебування Олександра Вілкула на посаді віце-прем’єр-міністра України, незважаючи на його гучні заяви про проведення ремонтних робіт на  дорогах, вони так і не відбулися, проте на ці «роботи» «Укравтодором» були витрачені десятки мільярдів коштів. Натомість завдяки Вілкулу на великих магістралях булио запроваджено 60 автоматичних систем зважування фур, що дозволило «заробляти» додаткові гроші для бюджету, стягуючи їх за «перегруз» фури, нібито на ремонт доріг. Відомо також, що за розпорядженням Олександра Юрійовича в Україні повинні були з’явитися такі «новації», як стоянки для вантажного транспорту, хоча ні землі, ні грошей для реалізації цього проекту в повній мірі не було, а в усьому цивілізованому суспільстві такі стоянки є нормою, враховуючи їх необхідність. Слід також зазначити, що контракти на проведення ремонту доріг отримували компанії, «наближені» до колишнього віце-прем’єр-мініста. Зокрема, за даними ЗМІ, так було у Кривому Розі, де на тендерах перемагали ТОВ «Весташляхбуд» (концерн «Веста» одеського бізнесмена), ПАТ «Криворожіндустбуд» (Миколи Земляного від «Партії регіонів», якого з пов’язязують багаторічна дружба та спільні бізнес-інтереси з родиною Вілкулів).

За даними одного з інтернет-видань, Олександр Вілкул також відзначився завдяки спробі  «вирішити» питання черг на житло. Завдяки чому було сформованого Єдиний державний реєстр громадян, які потребують покращення житлових умов. Проте кількість осіб, що були вказані в даному держреєстрі, була скорочена в чотири рази, у порівнянні з кількістю, зазначеною на той момент у Держстаті.

Деякі ЗМІ зазначали, що Олександр Вілкул має безпосереднє відношення до лобіювання і захисту бізнес-інтересів  Ріната Ахметова. Зокрема, ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат», ПАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат», ПАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат», ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат», що входять до гірничо-металургійної групи компаній «Метінвест» (основними акціонерами якої є група Ріната Ахметова СКМ (більше 70%) і "Смарт-холдинг" Вадима Новинського), які під час перебування Вілкула на посаді голови Дніпропетровської ОДА не лише нарощували об’єми виробництва, але й порушували природоохоронні норми і пошкоджували навколишнє середовище, не привертаючи до себе уваги природоохоронних структур та влади.

Як зазначалось у ЗМІ, Вілкул-молодший свого часу не лише підтримав програму «Метінвестхолдингу» з «оптимізації персоналу», внаслідок чого було скорочено 30% працівників, але й сприяв придбанню Ахметовим контрольних пакетів акцій великих підприємств, таких як ПАТ «Кріворіжіндустрбуд» (співвласники ПАТ – Микола Земляний (1938 р.н.) та син Андрій), ПАТ «Кривбасвибухпром», а також сприяв спробі приватизації «Кривбаспромводопостачання».

Олександ Вілкул не оголошує інформацію про своє майно та статки, окрім тієї, що зазначає в деклараціях про доходи. Проте за даними ЗМІ, він володіє нерухомістю у Києві, Дніпропетровську, Кривому Розі, Криму та інших містах України. Він також має декілька автомобілів. Захоплюється не лише автівками, але й яхтами, і як зазначалося одним з українських інтернет-видань, разом з Удодом Євгеном Григоровичем свого часу подарували яхту екс-президенту Віктору Януковичу.

Як зазначалось, Олександр Вілкул має власні бізнес-інтереси, спектр яких, як виявляється, дуже широкий. Зокрема, за даними ЗМІ, такі його компанії  ПАТ «Електромашпромсервіс», ПП «Спецконтакт», ПП «Промресурс КР» та інші надають послуги гірничо-збагачувальним комбінатам (ГЗК) Ріната Ахметова як компанії-підрядники.

До сфери інтересів Вілкула належать, зокрема, земля та будівництво. Відомо, що ТОВ «Крост» свого часу була генеральним підрядником групи «Метінвест» і не без участі Олександра Юрійовича, а також виступала генпідрядником міського бюджету Кривого Рогу. ТОВ «Крост» і ТОВ «СК «Крост» з 2011 року (після обрання Юрія Вілкула мером Кривого Рогу) почали вигравати тендери і згідно з даними видання "Вісник державних закупівель" отримували багато десятків мільйонів гривень на виконання робіт щодо будівництва та благоустрою.

Не секрет, що Вілкулу належить мережа бюджетних супермаркетів «Сімейка», які позиціонувалися як "соціальні" і були встановлені по всьому Кривому Рогу з порушенням всіх норм, в т.ч. санітарних та місто утворюючих, проте пізніше здавалися в оренду підприємцям. 

У ЗМІ зазначалось, що Олесандр Юрійович прямо чи опосередковано, через партнерів, володіє великою кількістю земляних ділянок поблизу Кривого Рогу.

 Також у ЗМІ зазначалось, що свого часу впродовж року до Кривого Рогу хліб завозили з Дніпропетровська і Запоріжжя, де начебто знаходяться комбінати Олександра Юрійовича, а ситуація, що склалася на той час у місті, була результатом захвату ринку виробництва і продажу хліба Вілкулами.

Як повідомлялось у ЗМІ, «Медіком Кривбас» - один з проектів Олександра Вілкула. Це великий приватний медичний заклад міста, який обслуговує підприємства групи «Метінвест холдинг» (ГЗК міста) медичним страхуванням і без допомоги якого «не може обійтися» найбільша міська лікарня (в народі «тисячка»), чим приносить чималий прибуток і не лише Олександру Юрійовичу. 

Як зазначали ЗМІ, свого часу увагу Вілкула привернула сфера ритуальних послуг у Кривому Роз. Тому у 2010 році на сесії міськради було прийнято рішення про єдину ритуальну службу в місті, яку очолив друг і соратник Олесандра Вілкула. Пізніше, у 2012 році також було отримано монопольне право на перевезення померлих до бюро судово-медичної експертизи (СМЕ). Таким чином у приватні руки було надано функції, які ніколи не надавались приватними підприємствами, а завдяки монополізації цієї сфери гроші людей і бюджетні кошти потрапили до кишені Вілкула та його оточення.

Сімейство Вілкулів встигло продемонструвати і свою любов до спорту. Проте, досить оригінально. Спочатку ні Юрій Григорович, ні Олександр Юрійович не зробили нічого для порятунку футбольного клубу "Кривбас", який припинив своє існування після того, як був оголошений банкрутом. Хоча можливості для цього у них були. І незабаром родина Вілкулів отримала свій власний спортивний клуб: було створено громадську організацію "Спортивний клуб "Кривбас", до складу якого увійшли федерації з футболу, баскетболу, хокею з шайбою та фігурного катання. Почесним президентом СК "Кривбас" "абсолютно несподівано" обрано мер Кривого Рогу Юрій Вілкул. Фінансування спортивного клубу, який став "годівницею" для сім'ї, перебдачено як з муніципального бюджету, так і за рахунок спонсорів.

Відомо, що під час перебування на посаді віце-прем'єр-міністра Олександру Вілкулу пощастило дізнатися, що він відповідатиме за Олімпіаду-2022. Це обіцяло перспективи "розпилу" величезних бюджетів. Проте, за іронією долі, цьому не судилося здійснитись.

Враховуючи все вищезазначене, Олександру Вілкулу слід віддати належне за те, що лише зазначеними сферами впливу він не обмежується. Проте навіть цієї інформації достатньо для того, щоб зробити висновок, про "скромні" доходи Олександра Вілкула.

Посилання на особисту сторінку у соціальній мережі Facebook https://www.facebook.com/OleksandrVilkul?fref=nf .