Досьє
20 квітня 2015
Курченко Сергій Віталійович
Курченко Сергій Віталійович

Народився  21 вересня 1985 року.

 Бізнес-сенсація України 2012 року

Спочатку широка аудиторія дізналася, що в країні є досить молодий, але дуже великий - за обсягами продажів - енергетичний холдинг Газ Україна, яким керує харківський юрист і бізнесмен Сергій Курченко - на той момент особистість зовсім непублічна і мало кому відома. Як повідомляли українські ЗМІ в 2012 році, група компаній спеціалізується на торгівлі скрапленим та природним газом, нафтопродуктами та товарами для нафтогазової галузі, а одна з особливостей ГК - її компанії з великим успіхом брали участь у держтендерах.

 Досягнення групи деякі ЗМІ пов'язували  нібито з заступництвом сина генпрокурора України та народного депутата від Партії регіонів Артема Пшонки, який, у свою чергу, перебував у приятельських стосунках з Олександром Януковичем, старшим сином президента Віктора Януковича. Деякі спостерігачі висловили припущення, що до бізнес-групи молодого дарування має відношення саме президентський син. Пшонка зв'язок з компанією Газ України відкинув. Курченко в інтерв'ю одному з видань також заперечував заступництво і бізнес-зв'язки з друзями старшого сина президента.

 У грудні 2012 року стало відомо про те, що Курченко став власником харківського футбольного клубу «Металіст», який виступає в українській Прем'єр-лізі (у 2007-2012 рр. клуб п'ять разів поспіль займав третє місце). Відомий бізнесмен Олександр Ярославський, який займає 10-у сходинку в списку найбагатших українців, був змушений розпрощатися з ФК після конфлікту з мером Харкова Геннадієм Кернесом через стадіон «Металіст». У поширеній заяві мільярдера зазначалось :«Існує єдина, вона ж і головна, причина, через яку я змушений залишити клуб: незрозумілі претензії міської влади до мене як до інвестора і, як наслідок, безпрецедентний психологічний тиск, який чиниться на команду і колектив ... Я йду, проте не кидаю «Металіст» напризволяще, а дію в його інтересах. Зі зміною інвестора усувається особистісний фактор і при цьому зберігається джерело фінансування клубу». Хто саме на нього тиснув, Ярославський не повідомив. Новим власником «Металіста», частки Ярославського в стадіоні, тренувальної бази та футбольної академії став Курченко.

 У 2013 році бізнес-група Газ Україна заявила, що енергетичні активи об'єднуються під новим брендом. Засновник групи компаній Газ України Сергій Курченко об'єднав свої енергетичні активи у Східно-європейську паливно-енергетичну компанію, яка здійснює виробничу, торгову та інвестиційну діяльність на території України, Росії, Білорусі, Казахстану, а також країн Центральної Європи. До холдингу увійшли структури, які здійснюють реалізацію природного газу, нафтопродуктів, скрапленого газу, автогазозаправні станції та інші профільні активи.

У червні 2013 року фінансова група Сергія Курченка оголосила про покупку Українського медіахолдингу (UMH). Незважаючи на те, що засновник UMH Борис Ложкін намагався переконати публіку в ринковому характері угоди, багато експертів заговорили про зачистку інформаційного поля під 2015 р. в інтересах бенефіціарів групи компаній нового власника. Головний редактор журналу Forbes Україна, що входить в UMH, заявив про політичну мотивацію покупки і про звільнення.

 Взимку 2014 року - за даними МВС України, 19 лютого Сергій Курченко залишив Україну. В березні у ЗМІ з'явилbся  повідомлення про те, що бізнесмен нібито перебуває в Москві, намагаючись врегулювати відносини з російськими партнерами.

 6 березня 2014 міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що проти компаній Сергія Курченко порушено кримінальну справу. За словами міністра, компанія через 4 дочірні компанії в 2012-2013 роках ввезла на територію України нафтопродуктів на суму 25 млрд. грн. для переробки і подальшого реекспорту. Продукція, насправді, була реалізована на території держави без митного оформлення та сплати податків і зборів, від чого бюджет втратив близько 7 млрд. грн. 10 березня 2014 року МВС порушило 11 кримінальних справ проти компаній Курченка.

 Навесні 2014 Курченко вів переговори про покупку однієї з найбільших кримських мереж АЗС «Современник», яка налічує 35 заправок, і є третьою по кількості АЗС на півострові. Ця новина виникла вже після анексії Криму Росією, де ймовірно і знаходиться підприємець.

 4 квітня 2014 влада Харкова заявили про можливість відібрати у бізнесмена  стадіон «Металіст».

 23 квітня Сергій Курченко був оголошений у міжнародний розшук.

 У травні 2014 року СБУ заявила, що викрила факти безпосередньої причетності Курченка до реалізації злочинних механізмів з придбання на користь його фінансово-промислової групи медіахолдингу UMH group (ТОВ Український медіа холдинг). Раніше СБУ затримала юрисконсульта Сергія Курченка, члена наглядової ради UMH Group - Дениса Бугая.

 В ході розслідування кримінальних проваджень з метою забезпечення відшкодування завданих державі збитків слідчими накладено арешт на особисті рахунки Курченка, його рухоме і нерухоме майно на загальну суму понад 1,5 млрд. грн. Зокрема, 16 об'єктів нерухомості, з них 3 - за кордоном, 7 повітряних суден, 38 автомобілів, серед яких VIP-класу: 15 Mercedes - Benz, 2 BMW, 2 Porsche, 1 Bentley Continental, 3 Lexus, 2 Toyota Camry, 1 Aston Martin. Крім того, для захисту майнових інтересів держави здійснюється арешт майна теплоелектроцентралі, що входить в цілісний майновий комплекс Одеського нафтопереробного заводу.

 Також в ЗМІ повідомлялося, що в Раді формується нове депутатське утворення, що зацікавлене в інтересах Сергія Курченко. Формальним лідером створеного в травні міжфракційного об'єднання «За мир і стабільність» став Грушевський. Також повідомлялося, що до створення нового депутатського утворення  мають відношення оголошені в розшук колишні перший віце-прем'єр Сергій Арбузов і екс-голова Міндоходов Олександр Клименко. Автором та ідеологом проекту називають Владислава Суркова, помічника президента РФ Володимира Путіна, який займається «українським питанням».

 З офіційної біографії. Через кілька тижнів після покупки «Металіста», в січні 2013 року, на сайті ФК була розміщена біографія президента клубу. Зокрема, в ній повыдомлялося, що Курченко народився в Харкові в малозабезпеченій сім'ї. У 2002 році закінчив місцеву школу №122. Активно займався карате.

 З 16 років працював в компанії Експогаз. Почав - кур'єром, через два роки вже був замом комерційного директора, який керував напрямком дрібнооптової торгівлі. Зміг значно збільшити прибуток компанії.

 Паралельно з 2002 по 2006 рік навчався в Національному університеті «Харківський політехнічний інститут», отримав базову вищу освіту за напрямом «Економіка та підприємництво», кваліфікацію бакалавра з обліку та аудиту.

 У 2005 році розпочав свій бізнес. Залучивши інвестиції, зміг здійснити успішні інвестпроекти на первинному будівельному ринку і на земельному ринку Харківської області. Впродовж трьох років здобув капітал для виходу на ринок оптової торгівлі скрапленим газом.

 У 2008 році в Харківському політехнічному університеті отримав повну вищу освіту за спеціальністю «інтелектуальна власність» і переїхав до Києва.

 Потім, як зазначалося у біографії, для роботи на ринку скрапленого газу, який активно розвивався, Курченко створив компанію Газ Україна, яка почала співпрацювати з українськими та закордонними виробниками. На час  публікації група компаній Газ Україна забезпечувала постачанням  близько 70% потреб ринку оптової торгівлі скрапленим газом.

 Пізніше в групі було створено напрямки по реалізації нафтопродуктів. За три роки її клієнтами стали всі великі мережі АЗС країни. Для формування стійких каналів збуту група з початку 2011 року  приступила до створення власної мережі АЗС в Україні та Центральній Європі. З 2010 року почалася активна експансія на ринки Росії, Білорусії, Казахстану. Як зазначали джерела, в той час до групи компаній входили структури, що займалися торгівлею природним і скрапленим газом, нафтопродуктами, банківською діяльністю, біржовою торгівлею, будівництвом та іншими напрямками.

 З 2009 по 2011 рік власник Газ Україна (пізніше - Східно-європейської паливно-енергетичної компанії)  здобув другу вищу освіту - у Національному університеті «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» (правознавство, юрист).

 Зв'язки. Сергія Курченко вважають  наближеним до Олександра Януковича, сина колишнього президента України Віктора Януковича, і близьких до нього молодих чиновників, колишнього Генерального прокурора України Віктора Пшонки та його сина Артема.

 Проте в березні 2013 році твердження про зв'язок бізнесу Курченка з депутатами Верховної Ради і держслужбовцями офіційно спростовувався. В інтерв'ю Курченко також неодноразово заявляв, що не підтримує особистих контактів з наближеними Віктора Януковича, зокрема, не знайомий з Олександром Януковичем.