Досьє
30 травня 2016
Новинський Вадим Владиславович
Новинський Вадим Владиславович

Народний депутат України VII скликання від Партії регіонів, VIII (2014 р.) скликання від ПП «Опозиційний блок», VII скликання від Партії регіонів. Підприємець, олігарх. Голова наглядової ради ПАТ «Смарт-холдинг», співвласник металургійного холдингу «Метінвест» (входить до складу СКМ). 

Місце народження та освіта

Народився 3 червня 1963 року у м. Стара Руса Новгородської області (Росія). У 1985 році закінчив Ленінградську академію цивільної авіації за фахом інженер систем управління.

Кар’єра

У 1985-1989 роках працював у Петрозаводському авіазагоні (Карелія).

У 1989-1991 роках - на кафедрі систем управління та обчислювальної техніки Академії цивільної авіації (Ленінград).

У 1991-1996 роках був співробітником Автономної некомерційної організації «Центральний науково-дослідний і дослідно-конструкторський інститут «Центр перспективних досліджень» (Санкт-Петербург).

У 1996 році став співзасновником компанії «Лукойл-Північ-Захід» (Санкт-Петербург).

 У 1998 році Новинський брав участь у приватизації Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату та Південного гірничо-збагачувального комбінату, таким чином в кінці 90-х він вклав гроші, які заробив на продажі нафтопродуктів у Санкт-Петербурзі.

 У 1998-2002 роках працював у ТД «Лукойл-Північ-Захід» (пізніше - Торговий дім «Північ-Захід-Ойл»).

У 1999 році створена Новинським та партнерами компанія «Нева холдинг» купила на приватизаційному конкурсі 77% акцій болгарського металургійного комбінату «Промет».

У 1999 році Новинський заснував у Дніпропетровську компанію «Смарт-груп» (з 2006 р. «Смарт-холдинг»).

У 2000 році Новинський разом з партнерами в результаті додаткової емісії отримав більше 75% акцій «Ярегської нафтопереробної компанії». Через рік папери компанії опинилися у структур «Лукойл», а Новинський отримав можливість брати участь у розробці родовища через компанію «ЯрегаРуда».

На початку 2000-х під управління Новинського перейшло ТОВ «Метал-груп», оператор Яковлівського родовища в Білгородській області, яким раніше володів громадський фонд Віктора Черномирдіна «Підтримка і розвиток середнього класу».

Впродовж 2004-2007 роках підприємець займав посаду  Голови наглядової ради ВАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (Кривий Ріг).

У 2004 році Новинський увійшов до складу консорціуму інвесторів, що викупили 90% акцій «Молдавського металургійного заводу» у «Ітери». Влітку того ж року 30% акцій підприємства були продані Алішеру Усманову.

Пізніше Новинський придбав 83,6% акцій «Херсонського суднобудівного заводу» і поклав початок формування суднобудівного субхолдингу.

На початку 2005 року стало відомо про придбання Новинським у структур Ігора Коломойського 93,1% акцій «Криворізького залізорудного комбінату». В жовтні 2005 р. уряд України вдруге за два роки продавав найбільший в країні металургійний комбінат «Криворіжсталь». Засновник металургійної компанії «Смарт-груп» Вадим Новинський особисто брав участь в аукціоні з продажу 93,0% акцій «Криворіжсталі», але перемогла індійська компанія «Mittal Steel».

З 2006 року – Голова наглядової ради ЗАТ «Смарт-холдинг», Президент групи компаній «Смарт-холдинг».

У 2006 році структури Новинського виграють тендер з приватизації металургійного заводу «Zeljezara Split». Через кілька місяців підприємець відмовляється від підприємства у зв’язку з невиконанням інвестиційних зобов'язань.

У 2007 році - обміняв свої металургійні активи (ГЗК і два невеликих підприємства) на 25% холдингу «Метінвест» Ріната Ахметова (за даними ЗМІ, мова йде про покупку акцій).

Пізніше Новинський запустив нові проекти - суднобудівний холдинг, що об'єднує три найбільші заводи України і агропромислову компанію, ядром якої є «Верес».

З 2010 року група компаній «Смарт-холдинг» стала спонсором ФК «Севастополь», Вадим Новинський -  почесним президентом (раніше почесним президентом цього клубу був Віктор Янукович-старший).

У 2012 році - у німецької групи «Commerzbank» придбав «Банк «Форум».

У 2012 році указом Президента України Віктора Януковича Новинському було надано громадянство України.

У липні 2013 року брав участь у виборах до парламенту України у зв’язку з призначенням  нардепа Павла Лебедєва Міністром оборони України. Здобув перемогу по мажоритарному округу № 224 (м. Севастополь). У Верховній Раді VII скликання увійшов до фракції Партії регіонів. Став членом Комітету ВР України з питань соціальної політики та праці.

У 2014 році не підтримав приєднання Криму до Росії.  Влітку 2014 року припинив фінансування ФК «Севастополь» з політичних мотивів.

У січень 2014 року голосував за «диктаторські закони» - пакет антидемократичних законів, які суттєво обмежували права громадян та свободу слова.

З 2014 року - народний депутат України VIII скликання від «Опозиційного блоку» (який переважно складається із колишніх «регіоналов»). Голова підкомітету з питань благодійної діяльності та фінансування культури Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності.

Статки

В 2011 році Новинський зайняв 37 місце в списку "200 найбагатших бізнесменів Росії" за версією журналу Forbes, його особистий статок був оцінений у 2,7 млрд доларів.

У 2013 році згідно рейтингу Focus «200 найбагатших людей України» зайняв 5 місце, після Ахметова, Коломойського, Боголюбова, Фірташа, його статок був оцінений у 3,273 млрд доларів.

Родина

Вадим Новинський одружений. Дружина - Марія Новинська (Матвієнко). Має трьох доньок і сина.

Комромат

Вадим Новинський, громадянин Росії, ніколи не афішував походження свого капіталу. Відомо, що він з'явився в Україні після того, як була завершена історія з поверненням у державну власність 5% акцій «Газпрому»,  яка відбулася після приходу до влади Володимира Путіна.  

За даними ЗМІ, Новинський є представником «петербурзького угруповання», ймовірно, «тамбовського» ОПГ Санкт-Петербурга, проте не виключається той факт, що мова йде про «пітерську команду» Володимира Путіна.

У ЗМІ розміщено багато інформації про зв'язок Вадима Новинського з Алішером Усмановим, який відомий як «Узбек» і тісно пов'язаний з кримінальним світом. До сфери його інтересів належать газ, нафта, гірничорудний комплекс і металургія. Тому саме гірничорудний комплекс і металургія стали об'єктом інтересів Новинського, партнера А. Усманова, в Україні. Показово, що кримінальна репутація «Узбека» и Ко, не вплинули на керівництво України, на відміну від представників інших іноземних держав,  і не завадила веденню бізнесу в країні.

Також в ЗМІ зазначалось про зв'язок Усманова і Віктора Чорномирдіна (колишнього  прем'єр-міністра і глави «Газпрома», а також в минулому Надзвичайного і Повноважного Посла Російської Федерації в Україні), який свого часу був  головним лобістом інтересів «Лукойл Північно-Захід Нафтопродукт» в Україні. Тобто він лобіював інтереси російського бізнесмена Вадима Новинського, за яким стояв «Узбек» або на той час нові господарі «Лукойл Північно-Захід Нафтопродукт».

Як повідомляється в ЗМІ, одним з партнерів Новинського є Андрій Клямко. Разом вони є засновниками «Смарт-холдингу» та власниками основних залізорудних активів України: ІнГЗК та Південного ГЗК. Клямко - один з найбільш непублічних російських мільярдерів. Відомо, що він народився в Білорусії і також є Президентом Федерації самбо Санкт-Петербурга, першим віце-президентом Міжнародної любительської федерації самбо (FIAS). В ЗМІ також зазначається, що партнерами А. Клямко по Південному ГЗК є російські мільярдери, співвласники EVRAZ- Роман Абрамович і Олександр Абрамов, які в свою чергу - близькі до Володимира Путіна бізнесмени.

Щодо співпраці Рената Ахметова та Володимира Новинського, відомо, що в 2007 році «Смарт-холдинг» об'єднав свої активи з металургійними активами групи «Метінвест», що входить до бізнес-імперії СКМ мільярдера Ріната Ахметова, нардепа ПР. В результаті злиття «Смарт-холдинг» став власником більш ніж 25% акцій Метінвесту.

Відомо, що у лютому 2015 року відбувся обшук в «Смарт-холдингу» Вадима Новинського в рамках відкритого кримінального провадження, пов’язаного з конфліктом навколо мережі торгових центрів «Амстор» між «Смартом» і міноритарним акціонером «Амстора» Володимиром Вагоровським.