Досьє
6 листопада 2015
Білецький Андрій Євгенійович
Білецький Андрій Євгенійович

Український військовий, громадський та політичний діяч, командир полку «Азов» Національної гвардії України, підполковник міліції. Лідер Соціал-національної асамблеї, керівник силового блоку «Правий сектор»-Схід (Д. Яроша). Народний депутат України VIII скликання.

Біографія

Народився 5 серпня 1979 року в м. Харкові.

У 2001 р. закінчив з відзнакою історичний факультет Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. 

Після закінчення університету працював викладачем у харківських вишах, продовжив вивчати військову історію України.

Активну участь у націоналістичному русі брав зі студентських часів. У 1999 році разом з групою харківських спортсменів-націоналістів зробив спробу виїхати на війну в Косово для боротьби з ісламською експансією на Балканах.

У 2001 році взяв участь у березневих акціях протесту в Києві в рамках кампанії «Україна без Кучми», під час яких був затриманий міліцією і потрапив під адміністративний арешт.

З 2002 році очолював Харківський загін Організації «Тризуб» ім. С. Бандери. Згодом співпрацював з Українською консервативною партією.

У 2003 році почав активно співпрацювати з Харківською осередком СНПУ, виступав проти лібералізації СНПУ і її перетворення у ВТ «Свобода». Після розпуску Товариства створив нову, незалежну від будь-яких партійних структур організацію «Патріот України», з початку заснування якої є її беззмінним командиром. Першими членами організації стали молоді бійці харківських осередків СНПУ, УНА-УНСО і «Тризуб».

В кінці серпня 2011 року в Києві та Василькові були арештовані старшини місцевих осередків організації «Патріот України» (Сергій Бевз, Володимир Шпара, Олексій Чернега) та активісти СНА (Ігор Мосійчук, Віталій Зателепа). Їм інкримінували підготовку теракту (т.зв. справа «Васильківських терористів»).

23 серпня 2011 року в офісі Харківського осередку організації «Патріот України» (м. Харків, вул. Римарська, 18) відбувся конфлікт зі стріляниною. Організація заявила про те, що на офіс скоїв збройний напад Сергій Колесник, якого в організації назвали українофобом.

19 листопада 2011 року на Білецького було скоєно замах. На проспекті Перемоги в нього кілька разів вистрілили з револьвера. Одна куля потрапила в щелепу, інша - прострелила руку. Увечері того ж дня сам поранений доїхав до 4-ї лікарні невідкладної хірургії міста Харкова, де йому провели дві операції, діставши дві свинцеві кулі. Міліція класифікувала подію як хуліганство.

У грудні 2011 року Андрій Білецький був заарештований за звинуваченням у справі про напад на Сергія Колесника за ст. 187 Кримінального кодексу (розбій, здійснений за попередньою змовою групою осіб).  Відносно нього було обрано запобіжний захід у вигляді 2-х місяців утримання під вартою. У лютому 2012 року термін перебування під вартою було продовжено до 27 квітня 2012. Утримувався у Харківському СІЗО, відомому як Холодногірська в'язниця. Як зазначали ЗМІ, організований соціал-націоналістичний рух розцінив дії МВС та СБУ як політичні репресії. У різних містах України проходили акції протесту проти політичних репресій щодо українських націоналістів.

24 лютого 2014 року Верховна Рада прийняла постанову № 4202 «Про звільнення політв'язнів». Виконуючи цю постанову, 25 лютого Андрію Білецькому, Ігорю Михайленко, Віталій Княжеський, Олегу Однороженко та Сергію Павличенко, які містилися в Харківському слідчому ізоляторі і Диканівській ВК № 12 УДПтСУ в Харківській області, видали довідки про звільнення із зазначених установ.

12 березня 2014 року Андрій Білецький був призначений керівником силового блоку «Правого сектора» (Схід) у складі чотирьох областей: Харківської, Донецької, Полтавської та Луганської. Наприкінці весни 2014 року став командиром спецпідрозділу МВС - добровольчого батальйону «Азов».

У вересні 2014 року ввійшов до військової рада партії «Народний Фронт», яку очолили Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк і спікер Верховної Ради Олександр Турчинов.

У 2014 році на позачергових парламентських виборах був обраний народним депутатом України  VIII  скликання. Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони.

Сім'я

З 2003 року одружений з Юлією Олександрівною Білецькою (Брусенко). У 2007 році у подружжя  народився син Олександр.

Захоплення

З юнацьких років активно займався спортом, має 1-й юнацький розряд з боксу. Згодом займався фехтуванням, стрільбою та іншими видами спорту.

Компрометуюча інформація

За повідомленнями ЗМІ, цілі і завдання організацій, якими керує Білецький, є типовими для неонацистів: захист білої раси шляхом створення антидемократичного і антикапіталістичного ладу «націократії», викорінення «інтернаціонально-сіоністського спекулятивного капіталу». Соціал-націоналізм - ідеологія організації «Патріот України» - базується на «расовості, соціальності і великодержав’ї». Під соціальністю мається на увазі  «третій шлях» в економіці, авторитарність влади.

У вересні 2014 року Білецький був включений до військової ради партії "Народний фронт" Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова. Ініціативна група правозахисників і дослідників праворадикальних рухів звернулася з відкритим листом до Арсенія Яценюка із закликом не висувати командира батальйону «Азов» Андрія Білецького кандидатом від «Народного фронту» на позачергових виборах до Верховної Ради, оскільки він «не відмовився публічно від людиноненависницької, антиліберальної, антиєвропейської і відверто расистської ідеології свого руху». На думку групи, участь Білецького в діяльності партії легітимізувала б расизм і неонацизм в українському суспільстві, а також завдало б шкоди репутації партії.

23 вересня 2014 року Андрій Білецький  подав документи на реєстрацію як незалежний кандидат в народні депутати України і був обраний до парламенту.

 Посилання на сторінку у соціальній мережі  www.facebook.com