Досьє
25 травня 2016
Жеваго Костянтин Валентинович
Жеваго Костянтин Валентинович

Український бізнесмен та політик, виконавчий директор Ferrexpo, мільярдер. Народний депутат України III, IV,  V, VI, VII, VIII скликань. Почесний президент ФК «Ворскла».

Місце народження та освіта

Народився 7 січня 1974 року в селищі Іультин, Магаданська область Чукотського автономного округу РРФСР. Юність Жеваго пройшла в Запорізькій області, в невеликому містечку Дніпрорудному, куди повернулася родина Жеваго. У 1996 році він закінчив Київський державний економічний університет, факультет «Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності». У 2003 році захистив кандидатську дисертацію «Міжнародні інвестиції та ефективний економічний розвиток».

Кар’єра

 У 1993 році, у віці 19-ти років під час навчання на другому курсі університету став фінансовим директора ЗАТ «Фінанси і кредит».

З 1996 року - голова правління ЗАТ «Фінанси та кредит». Займає посаду заступника голови ради ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат». Член наглядової ради ВАТ «Укрнафта».

У 1998 році обраний народним депутатом Верховної Ради України III скликання.

У 2002 році вдруге обраний народним депутатом України (IV скликання). Був членом фракцій і груп: НДП, «Відродження Регіонів», ПРП-Партія «Реформи-конгрес», «Європейський вибір». Входив до депутатської фракції «Регіони України».

У 2006 році на парламентських виборах пройшов до Верховної Ради України (V скликання) за списком БЮТ. Був членом парламентського Комітету з питань правової політики. Як повідомлялось у ЗМІ, за словами Жеваго, він був одним з фінансистів блоку Юлії Тимошенко на виборах.

У листопаді 2008 року Костянтин Валентинович зайняв посаду виконавчого директора компанії Ferrexpo.

Костянтин Жеваго став першим на Україні і в Росії, хто вивів одну зі своїх компаній Ferrexpo на Лондонську фондову біржу.  

Навесні 2009 року Жеваго увійшов до ради директорів найбільшої в Центральній Європі вугільної компанії New World Resources (NWR, Нідерланди) як невиконавчий директор.

З листопада 2012 року - народний депутат Верховної Ради України VII скликання.

У кінці 2013 року Ferrexpo придбала 14,4% акцій металургійної компанії FerrousResources, яка розробляє родовища в бразильському штаті Мінас-Жерайс із загальними запасами залізної руди 4 млрд т.

Компанія Жеваго контролює 15%  японського ринку окатишів (напівфабрикат металургійного виробництва заліза). У 2013 році бізнесмен відкрив офіс у Токіо.

З 2014 року - народний депутат України VIII  скликання. Член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя. Не входить до складу будь-якої фракції.

З прізвищем Жеваго пов'язують близько 60 підприємств і комерційних структур. Серед них - комерційний банк «Фінанси та кредит», «Полтавський ГЗК», холдингова компанія «АвтоКрАЗ», «Стаханівський вагонобудівний завод», ВАТ «Галичфарм», «Київмедпрепарат», ВАТ «Луганськобленерго», Skopski Legury, Mullready Ventures Limited, металургичійний комбінат «Kremikovtzi» (Болгарія) та інші.

Костянтин Жеваго визнаний журналом Forbes наймолодшим мільярдером в Європі, який сам створив свій статок.

Статки

Мільярдер (стан оцінений у $ 1,8 млрд за оцінкою «Форбс»). У 2013 році Жеваго посів 7-е місце в рейтингу найбагатших людей України зі статком $ 1,920 млрд.

Раніше, у 2007 році, в «Топ-100» «Кореспондента» Жеваго зайняв 14-е місце.

У 2007 році в рейтингу журналу «Фокус» «200 найвпливовіших українців» - 28-у.

У 2008 році в «Топ-100» найвпливовіших людей України, яких щорічно визначає журнал «Кореспондент»,  посів 11-е місце.

Брати Костянтин і Олег Жеваго є власниками ФПГ «Фінанси та кредит». 

Сім'я

Костянтин Жеваго одружений. У нього є син і дочка.

Брат - Олег Жеваго.

Довідка, компромат, скандали

За інформацією ЗМІ, Костянтин Жеваго завдячує зльотом своєї кар’єри однокурсникові і згодом бізнес-партнеру Сергію Черепу, батько якого, Валерій, займав високі посади в сфері будівництва та транспорту. Саме Сергій, за ствердженням ЗМІ, став першим бізнес-партнером Жеваго. Потім серед його партнерів були Віктор Медведчук, Григорій Суркіс, Олександр Волков, Ігор Бакай та інші. За іншою версією - дорогу у великий бізнес Костянтину проклав його старший брат Олег (голова наглядової ради банку «Фінанси та кредит»). Проте, є й інша версія, згідно з якою засновником групи «Фінанси та кредит» був батько Костянтина та Олега Жеваго, який 8 років (1970-1978 рр.) працював начальником золотодобувного рудника в селищі Іультин Магаданської області РРФСР і заснував групу приблизно у 1990 році, коли Кості було 16 років, а Олег навчався у Санкт-Пітербурзі.

Перший зі скандалів, пов'язаний з ім'ям Костянтина Жеваго, стосувався приватизації Полтавського ГЗК. Проте він був далеко не останній.  

У бізнесі підприємця характеризують як людину досить жорстку. У його активі - не одна судова тяжба (у тому числі, ініційована Фондом держмайна проти «Фінансів і кредиту»), його звинувачували в підкупі суддів і захопленні підприємств, у доведенні до смерті голови Луганськобленерго Михайла Полякова (той помер від серцевого нападу після ділової зустрічі з парою нардепів, серед яких, за повідомленнями ЗМІ, був і Жеваго).